Хромът е природен регулатор на кръвната захар и помага на инсулина да изпълнява основната си задача – да преобразува захарите и скорбялата в енергия, като подпомага транспортирането на глюкозата до клетките. Хромът също така участва в метаболизма и е важен за съхраняването на мазнините, протеините и въглехидратите. Въпреки че не се нуждаем от големи количества хром, за да поддържаме нормалната метаболитна функция, това е един основен минерал, който трябва да присъства в ежедневната ни диета.
Признаци на недостиг на хром
Според медицинския център на Университета в Мериленд, 90% от американците не получават достатъчно количество хром чрез храната. Бременните жени, възрастните хора и тези, които приемат много захар, е по-вероятно да страдат от недостиг на хром от тези, които поддържат редовна програма за упражнения с висока интензивност. Европейците също не получават достатъчно хром най-вече поради индустриализацията и промените в производството на храните, които не виреят вече в така плодородни и богати на минерали почви.
Ето кои са признаците, по които ще разпознаете недостига на хром:
- Лош метаболизъм на кръвната захар.
- Умора и липса на енергия.
- Промени в теглото, апетита или настроението.
От колко хром имаме нужда на ден?
Възрастни мъже – 35 mcg
Възрастни жени – 25 mcg
Мъже 50+ – 30 mcg
Жени 50+ – 20 mcg
Бременни жени – 30 mcg
Кърмещи жени – 45 mcg
Максимално допустимата доза на хром не трябва да надвишава 200 mcg.
Храни с високо съдържание на хром
Трудно е да се определи с точност съдържанието на хром в храните. Това е така заради различното качество на селскостопанските и животновъдните практики и различното съдържание на минерали в почвата. Например почти е невъзможно да се каже със сигурност, че една чаша броколи съдържа точно 20 mcg хром. Количеството ще зависи освен от вида на храната и от това къде и по какъв начин е отглеждана.
Хромът по принцип е широко разпространен и се среща в много храни, така че не би следвало да изпитвате трудности, ако искате да увеличите неговите нива. Месото, пълнозърнестият хляб и пълнозърнестите закуски, както и много плодове и зеленчуци съдържат достатъчно количество хром, за да задоволят ежедневните ви нужди. Пивоварната мая, която се намира във всеки магазин за здравословни храни, също е чудесен източник на хром.
Списък на храни с високо съдържание на хром
Говеждо месо
Пуешко месо
Сирене
Пълнозърнест хляб
Овесена каша
Ябълки
Банани
Сушени сливи
Портокалов или гроздов сок
Картофи
Зелен боб
Аспержи
Гъби
Броколи
Ядки
Чесън
Босилек
Хром чрез хранителни добавки
Може би някои експерти по хранене ще ви кажат, че няма нужда до добавяте хром към диетата си чрез добавки, тъй като получавате достатъчно от храната, а и ежедневните ви нужди не са големи. Хората обаче, които имат проблеми с нивата на кръвната захар или страдат от заболявания на сърцето, ще ви кажат, че добавките с хром са изключително важни за тях, помагат им и са им препоръчани от специалисти. Хром пиколинатът е ценна добавка и за хората, които се стараят да поддържат теглото си в здравословни граници.
Ако приемате витамини, важно е да проверите етикета – може да се окаже, че приемате достатъчно хром и че не ви е нужен повече. Преди да започнете прием на добавка с хром, консултирайте се с вашия личен лекар, особено ако приемате лекарства, отпускани с рецепта.