Женските пробиотици – свойства и ползи

Пробиотиците са популярен и лесен начин да подобрим цялостното си здраве, особено това на стомашно-чревната и имунната система. Има обаче огромно разнообразие от пробиотици и това може да затрудни правилния избор. Съществуват различни щамове, като някои от тях имат специфично действие. Освен това се предлагат и специално разработени пробиотици за жени и мъже. Въпросът е – има ли смисъл от тези продукти и отговорът със сигурност е положителен. Пробиотиците за жени предлагат някои потенциални ползи, специално създадени за здравето на жените. Сред тях са поддържане на нормалната вагинална флора, усилване на съпротивителните сили при бактериални инфекции на уринарния тракт. В тази статия ще разгледаме по-подробно специализираните пробиотици за жени.

            Пробиотици за жени

            Да започнем малко по-отдалеч – какво представляват пробиотиците? Това са живи микроорганизми, които, когато се приемат, играят решаваща роля за поддържането на здравето. Те допринасят за нормалната функция на стомашно-чревната система, като поддържат добрите бактерии в червата. За да сме здрави, трябва да има баланс между добрите и лошите бактерии, но той може да бъде нарушен от различни фактори като прием на лекарства или някои заболявания. Когато това се случи, може да се стигне до проблеми, вариращи от храносмилателен дискомфорт до хронични заболявания. Точно тук идват пробиотиците – те помагат за възстановяване на хармонията в червата ни. Като попълват добрите бактерии, пробиотиците помагат за възстановяване на баланса и насърчават доброто здраве. Това може да помогне за предотвратяване и лечение на определени заболявания, свързани с дисбаланса на чревните бактерии. Чрез включването на пробиотици в диетата можем да поддържаме цялостното си благосъстояние.

            Вагиналния микробиом

            Въпреки че чуваме много за чревния микробиом и неговото въздействие върху нашето здраве, вагиналният микробиом не се обсъжда толкова често. Подобно на червата, във вагината на жените живеят много бактерии, които играят критична роля за цялостното женско здраве. Сред тях Lactobacillus играе най-голяма роля.

            Различните видове бактерии във вагиналния микробиом съществуват в перфектен баланс и дори могат да се регулират, ако станат леко дисбалансирани. Ако обаче дисбалансът отиде твърде далеч, това може да доведе до гинекологични заболявания. Пробиотиците помагат за предотвратяване и възстановяване на този дисбаланс чрез насърчаване на благоприятна флора, особено когато съдържат един или повече щамове Lactobacillus.

            Някои гинекологични заболявания, които могат да бъдат повлияни от употребата на пробиотици за жени, включват:

  • Рак на маточната шийка, свързан с HPV
  • Бактериална вагиноза (BV)
  • Гъбични инфекции
  • Инфекции на пикочните пътища (UTI)

Пробиотици и рак на маточната шийка

            Човешкият папиломен вирус (HPV) е една от най-разпространените болести, предавани по полов път в света. HPV влияе върху баланса на вагиналния микробиом, което води до поява на предракови лезии, които впоследствие могат да доведат до рак на маточната шийка. Пробиотиците, особено тези с щамове лактобацили, могат да окажат положително действие върху лигавицата на маточната шийка. Lactobacillus спомага за създаването на здравословна среда във влагалището, предотвратявайки прекомерното размножаване на вредните бактерии. Този щам може също така да се бори срещу раковите клетки на шийката на матката, като освобождава вещества, които спират растежа им. Пробиотиците могат да засилят имунната ни система, помагайки на тялото ни да се бори с рака. Последните проучвания показват, че някои видове пробиотици могат да активират специални имунни клетки, които могат да разпознават и унищожават раковите клетки. Някои изследвания констатират, че наличието на повече Lactobacillus във влагалището е свързано с по-нисък риск от рак на маточната шийка.

Пробиотици и бактериална вагиноза

            Бактериалната вагиноза (BV) е инфекция, причинена от дисбаланс на бактериите във влагалището. Добрите бактерии (Lactobacillus) намаляват, докато вредните бактерии като Gardnerella и Prevotella нарастват. Бактериалната вагиноза обикновено се лекува с антибиотици, но често се връща и има неприятни странични ефекти, включително неприятна миризма. Пробиотиците помагат за възстановяването на баланса на бактериите във влагалището, като увеличават броя на добрите бактерии. Проучванията показват, че пробиотиците могат да намалят повторната поява на бактериалната вагиноза и да подобрят степента на излекуване.

Пробиотици и гъбични инфекции

            Подобно на бактериалната инфекция, гъбичните инфекции се причиняват от намален брой добри бактерии и свръхрастеж на гъбички, главно Candida. Това означава, че те също са резултат от дисбаланс във вагиналния микробиом. Пробиотиците помагат за възстановяване на естествения баланс на микробиома. Проучванията показват, че пробиотиците, особено тези с щамове L. acidophilus и L. rhamnosus, могат да помогнат за предотвратяване на вагинални гъбични инфекции.

Пробиотици и инфекции на пикочните пътища

            Инфекциите на пикочните пътища (UTIs) са най-честите инфекции, засягащи жените. Те обикновено се причиняват от вид бактерии, наречени E. coli, и водят до често, болезнено и понякога придружено от кървене уриниране. Инфекциите на пикочните пътища обикновено се лекуват с антибиотици, но подобно на бактериалната вагиноза те често се повтарят. Жените, които страдат от повтарящи се инфекции на пикочните пътища, могат да се възползват от употребата на пробиотици, съдържащи Lactobacillus, които помагат за възстановяване на здравословния баланс на вагиналната флора и предотвратяват свръхрастежа на вредни бактерии като E. coli. Проучванията показват, че последователният прием на женски пробиотици намалява броя на рецидивите на UTI при някои жени.

Други ползи от пробиотиците за жени

            Освен че подобряват здравето на вагиналния микробиом, вагиналната лигавица и пикочните пътища, пробиотиците могат да помогнат за поддържане на здравето на жените по други начини, сред които балансиране на микробиома на червата, поддържане на здравословното храносмилане и укрепване на имунната система. 

            Женският ежедневен пробиотик + пребиотик FOS на Суонсън е специално създаден, за да подкрепя женското здраве. Той съдържа 15 специално селектирани пробиотични щама, включително препоръчвания от специалистите L. acidophilus NCFM, като осигурява 35 милиарда полезни бактерии във всяка доза от 2 капсули. Щамът L. acidophilus NCFM се препоръчва от Световната гастроентерологична организация (WGO) и е ефективен за намаляване на симптомите на констипация, диария, свързана с антибиотици, синдром на раздразнените черва и остра диария. Приеман ежедневно, женският ежедневен пробиотик на Swanson помага проактивно за поддържането на женското, храносмилателното и имунното здраве. Продуктът е обогатен с червена боровинка за по-добра грижа за пикочните пътища.

            Както винаги, ние ви препоръчваме да се консултирате с вашия лекар или фармацевт, преди да започнете прием на пробиотици. Специалистите могат да ви помогнат да бъдете сигурни, че получавате правилното лечение и правилния пробиотик.

            В следващата ни статия ще разгледаме специализираните пробиотици за мъже. Следете нашия блог, за да не пропуснете полезната за вас информация и новостите от света на здравето!

Екип на Суонсън

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *