Грижата за здравето на децата е основен приоритет за всеки родител и със сигурност източник на много притеснения. Здравият имунитет е в основата на цялостното здраве на детския организъм.
Имунната система се състои от клетки, тъкани и органи, които работят заедно, за да помогнат на тялото да се бори срещу болестите и инфекциите. Когато се разболеете, имунната система произвежда антитела, които атакуват причината за заболяването. Каква е обаче разликата между имунната система на възрастен и тази на детето? И двете имат една и съща роля и функция, но имунната система на детето е по-слаба, тъй като все още не е напълно изградена. Обикновено детският имунитет укрепва с възрастта, защото след като тялото е било изложено на определена вирусна инфекция, имунната система се научава да го разпознава и е по-подготвена тогава, когато се срещне с вируса повторно. В тази статия ще разгледаме важните за имунната система на децата витамини и как да подпомогнем развитието на тяхната имунна система по естествен начин.
- Прием на витамини
Педиатърът със сигурност ще ви каже, че най-добрият начин да набавите витамини и полезни хранителни вещества за вашето дете е като му осигурите балансирана диета от плодове, зеленчуци, протеини, пълнозърнести храни и др. Това обаче не винаги е лесна задача, защото децата обикновено са капризни към храната. Тези от тях, които посещават училище, попадат в капана на бързото хранене, което не е пълноценно за децата. Опитвайте се вкъщи да компенсирате с домашно приготвени ястия, плодове и зеленчуци. Избягвайте преработените и сладките храни, както и тези, съдържащи наситени мазнини.
Витамини А, С и D допринасят за нормалната функция на имунната система и са особено важни за подрастващия детски организъм. Те могат да бъдат набавени чрез храната или чрез приемането на хранителни добавки, като е важно да се уточни, че адаптираните млека са обогатени с някои витамини и минерали. Затова е препоръчително приемът на витамини и минерали от децата, особено когато са в кърмаческа възраст, да се обсъди предварително с педиатър.
Витамин А
Според данни на Световната здравна организация дефицитът на витамин А засяга около 190 милиона деца в предучилищна възраст. При бебетата и децата витамин А е от съществено значение за подпомагане на растежа и борбата с инфекциите. Недостатъчният му прием може да доведе до дефицит на витамин А, което може да причини зрително увреждане под формата на нощна слепота и може да увеличи риска от заразяване с детски инфекции, включително морбили и такива, причиняващи диария. Добри източници на Витамин А са сиренето, яйцата, мазната риба, млякото, както и черният дроб. Витамин А е основен витамин в комбинираните продукти с витамини и минерали за деца. Прочетете повече за Витамин А в нашия блог.
Витамин С
Витамин С е мощен антиоксидант. Това означава, че той действа като „възстановяващ и защитаващ витамин“ за вашето дете, поддържа клетките здрави и ги предпазва от инфекции. Също така Витамин С е от съществено значение за подпомагане на растежа, здравето на кожата и кръвните клетки. Играе важна роля за поддържането на костите и венците, помага за заздравяването на кожата при порязвания и ожулвания, а едно от най-важните му свойства е, че подпомага абсорбирането на желязото от храната, което е особено важно за детския организъм.
Тъй като витамин С се намира в много плодове и зеленчуци, не е трудно да ги включите като редовна част от диетата на детето си. Портокалите, горските плодове и зеленчуците като чушки и броколи съдържат Витамин С в изобилие. Ако детето ви е капризно, има забавни начини да му помогнете да заобича плодовете и зеленчуците. Направете от тях забавни шарки и фигурки в чинията на вашия малчуган или измислете подходящи игри. Такава може да бъде „кое на какво ти прилича“ – ако портокалът се превърне в малко оранжево слънце, може пък това да е ключът към апетита на вашето дете. Витамин С може да бъде набавен и чрез прием на детски витамини, особено тогава, когато храната на детето не включва достатъчно плодове и зеленчуци.
Витамин D
Витамин D помага за регулирането на количествата калций и фосфор в тялото. Тези хранителни вещества са необходими за поддържане на костите, зъбите и мускулите и са особено важни за подрастващия детски организъм, когато растежът изисква още по-високи нива на калций и фосфор. Затова липсата на витамин D може да доведе до костни деформации като рахит при децата.
Недостигът на витамин D се среща често при малчуганите. Тялото го произвежда тогава, когато кожата се излага на естествената слънчева светлина. Месеците от октомври до март са особено критични за нивата на витамин D в детския организъм, но и през лятото може да се появи такъв недостиг. Това е така, защото прякото излагане на слънце не е препоръчително за най-малките. Използването на слънцезащитен крем също може да бъде фактор за появата на дефицит на Витамин D. За децата, които имат ниски нива на витамин D, се препоръчва прием на ежедневна добавка с витамин D през цялата година.
2. Достатъчно сън
Сънят също е от ключово значение за имунитета на децата. Не може да се отрече, че малчуганите кипят от енергия, която им е необходима за игрите на открито, за дългите дни в училище и изпълняването на ежедневните задачи. Затова е важно децата да си почиват достатъчно. Бебетата и най-малките се нуждаят от около 11 до 14 часа сън на денонощие. На възраст между четири и девет години децата трябва да спят 12 часа, а на по-големите са им нужни между 9 и 10 часа сън на денонощие. Получаването на достатъчно количество сън позволява на тялото да се възстанови, помага също и за укрепването на имунната система. Съветваме ви да поддържате здравословен график за почивка на вашето дете, като го спазвате редовно. Дръжте децата далеч от електронните устройства, защото те много пречат на пълноценния сън и провокират безсъние.
3. Поддържайте децата в движение
Въпреки че по-малките деца не се нуждаят от много убеждаване, за да излязат навън и да играят, бихме препоръчали да се стремите физическата активност да бъде ежедневна. Проблеми възникват тогава, когато децата пораснат и започнат да прекарват повече време пред компютрите и електронните игри. Опитвайте се да ги насърчавате да се движат. Помислете за техните интереси и това, което обичат да правят – плуване, каране на колело, конна езда, тенис и др. Каквото и да е, раздвижването е чудесен начин да се подпомогне поддържането на имунната функция.
4. Помогнете им да се справят със стреса
Не само ние, възрастните, трябва да се справяме с ежедневния стрес, децата също могат да бъдат стресирани. Средата в училище, намирането на приятели, завоюването на авторитет сред връстниците – много са факторите, които могат да отключат стрес при децата, а това намалява защитните им сили и ги прави по-податливи на инфекции. Важно е да намирате време да разговаряте с детето си, да го насърчавате да споделя и да изразява чувствата си.
5. Научете детето да спазва добра хигиена
Едно от най-добрите неща, които можете да направите, за да предпазите детето си от болести и инфекции, е да го приучите да спазва добра хигиена. За да го защитите от микробите, спазвайте следните правила:
- Научете детето да си мие добре ръцете поне за 20 секунди със сапун и топла вода, след като е било навън, ползвало е тоалетната, както и преди хранене.
- Детето трябва да знае, че не се докосват очите, носа и устата, преди да се измият първо ръцете.
- Приучете децата да избягват ръкостискането.
- Възпитавайте децата да ползват редовно носни кърпички, особено при кихане и кашляне.
Не пропускайте да следите нашия блог за още полезни здравни съвети. И не забравяйте, че грижата за вас самите е също важна за вашите деца.
Екип на Суонсън